Vincent Van Gogh Almond Blossom "Çiçek Açan Badem Ağacı" Hikayesi
Blog

Vincent Van Gogh Almond Blossom "Çiçek Açan Badem Ağacı" Hikayesi

Vincent Van Gogh Koleksiyonu: Çiçek Açan Badem Ağacı

Batı sanat dünyasına on dokuzuncu yüzyılda bıraktığı eserlerle eşi benzeri olmayan eserler bırakan bir yazar… Evet, cümlenin sonunu tamamlamamış olmama rağmen kimden bahsettiğimi anladınız: bahsettiğim isim tabii ki de Vincent Willem Van Gogh… Bahsi geçen bu sanatkarın arkasında bizlere miras olarak bıraktığı her bir eserin birbirinden ayrı eşsizliğe sahip olması bir tesadüf değil. Zira pek çok Van Gogh resminin hatta hemen her Vincent Van Gogh resimlerinin oldukça özgün ve duygusal bir arkaplanı, bir hikayesi var. Böylesi bir hikâyeyi beraberinde taşıyan eserlerden birisi de ‘Çiçek Açan Badem Ağacı’ tablosudur.

Ülkemizde ‘Badem Çiçeği’ ve Dünya sanat camiasında ‘Almond Blossom’ olarak da bilinen Çiçek Açan Badem Ağacı Van Gogh’un bizzat kendisi tarafından en iyi işi olarak kabul edilir. Peki böylesi bir ressama bu cümleyi söyleten bu nadide eserin hikayesi nedir?

Vincent Van Gogh Badem Çiçeği Hikayesi

Tablonun hikayesi pek çok sanatsever tarafından merak edilmektedir.  Bu nedenden dolayı da pek çok kişi arama motorları aracılığı ile ‘Çiçek Açan Badem Ağacı Van Gogh hikayesi’ ve ‘Van Gogh Badem Çiçeği hikayesi’ sorgulamalar yapar. Bunun sonucunda bu eşsiz eserin hikayesine ulaşmaya çalışırlar. Siz de bahsettiğim bu kişilerden biriyseniz tam doğru yerdesiniz. Zira Badem Çiçeği tablosunun hikayesi şu şekilde:

Ressam Vincent Van Gogh, resim yapmaya düşkün olduğu kadar mektuplaşmaya da çok meraklıdır. Ressamın en çok mektuplaştığı kişilerden birisi, kardeşi Theo Van Gogh’tur. Zira tüm sıkıntılı yaşamına rağmen Vincent Van Gogh kendini resim sanatına verebilmişse, bunun temel nedeni kardeşi Theo’dan gördüğü hem duygusal hem de maddi destektir. Vincent; arasının böylesine iyi olduğu kardeşinden bir gün yeni bir mektup alır. Mektupta yazanları gören ressamın gözleri parlamaya başlar…

Zira Theo’dan gelen mektupta Theo’nun bir erkek çocuk sahibi olduğu yazmaktadır. Bir başka deyişle Theo’nun eşi doğum yapmıştır. Haliyle Theo baba, pek sevdiği kardeşi Vincent Van Gogh ise amca olmuştur. Fakat Van Gogh’u sevinçten çılgına döndürecek olan asıl haber mektubun sonlarındadır…

Theo yazdığı mektubun sonunda dünyaya yeni gelen çocuğuna kardeşinin adını yani Vincent ismini verdiğini yazar. Böylesi müjde içerisinde müjde taşıyan bir haber alan Vincent Van Gogh, dünyaya gözlerini yeni açan küçük Vincent’e güzel bir hediye sunmaya karar vermiştir. Çok kısa süren düşünmenin ardından ressam kararını vermiştir: Küçük Vincent’in yatak odasına asması için bir resim yapmaya başlayacaktır…

Van Gogh, alışılagelmişin çok aksi şekilde çok dingin ve neşeli bir ruh haliyle çalışmalara başlamıştır. Öyle ki; daha önceki resim çalışmaları sırasında gidişat hakkında sadece Theo’ya mektup yazan ressam, Badem Çiçeği tablosunu resmederken Theo’nun yanı sıra annesine, kız kardeşine ve Theo’nun eşine de sık sık mektup yazmıştır. Bu mektupların ilki, Van Gogh’un temasını çok net şekilde belirlediğini açıkça ortaya koyuyordu:

“Müjdeli habere çok sevindim, hemen bu güzel çocuk için bir resim yapmaya başladım. Mavi gökyüzü… Böylesi bir göğe karşı bembeyaz çiçekler açmış badem dalları… Onun yatak odasına asmak için…”

tasarım kolye

Ne kadar eşsiz ve ne kadar bir hoş bir tablo, hikâyeye tabii ki de ilerleyen satırlardan devam edeceğiz ama siz de böylesi bir eseri gerek yatak odanızda gerek gündelik hayatınızda ayrılmaz bir bütününüz yapacak ürünlerimizi incelemek için hemen ARTUCKY Vincent Van Gogh serisine göz atabilirsiniz.

Van Gogh tam da bahsettiği gibi bir tablo resmeder. Tablonun tamamlanmasından sonra Theo’ya yani kardeşine yazdığı mektupta ise eserine olan hayranlığını açıkça yazıya döker:

“Bu tablo üzerinde en çok sabır ile çalıştığım tablo. Dokunuşlarım sakin ve nazikti. Bu şekilde resmetti. Sanıyorum ki en iyi işim bu.”

Evet… Yazının başlarında da bahsediliği üzere büyük ressam, yeğeni küçük Vincent’in yatak odası için resmettiği bu esere hayranlığını gizlemiyor. Aynı hayranlığın daha çok küçük yaşında küçük Vincent’te de oluştuğunu kardeşi Theo’nun mektubu sayesinde anlıyoruz:

“Sevgili oğlum Vincent, amcasının yaptığı tabloya bakmaktan kendini alamıyor. Yatak odasındaki asılı duran o badem ağacı ve o bembeyaz çiçekler kendisini büyülüyor…”

Sizler de hayat evresinin hangi aşamasında olduğu fark etmeksizin her insanı etkileyen bu eserin işlendiği eşsiz ürünlerimizi hemen Van Gogh koleksiyonumuzdan inceleyin. Akabinde ise eşsiz Van Gogh Badem Ağacı ürünlerinden birine sahip olup ve herkesi büyülemeye başlayın…

Badem Ağacı Hikayesinin Sonu

Vincent’in bu hediyesini daha da anlamlı kılan şey ise, bu hediyeyi teslim ettikten çok kısa bir süre sonra hayatına son vermesidir. Bu nedenden ötürü, Badem Ağacı Van Gogh adına yeni bir varoluş ve beraberinde gelen yokoluşu simgelemektedir. Ressam bu tablo ile ömrünü küçük Vincent’in doğuşu üzerinden devam ettirmeye karar kılmıştı…

Sizler de hayatınıza yeni bir varoluş getiren sevdiklerinize ARTUCKY çiçek açan badem ağacı ürünleri satın alabilirsiniz…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.