Edward Munch - The Scream (Çığlık) Tablosunun Hikayesi
Blog

Edward Munch - The Scream (Çığlık) Tablosunun Hikayesi

The Scream (Çığlık) Tablosu

Sanat tarihinin en bilinen eserlerinden birisi olan çığlık tablosu, dışa vurumcu akımın en iyi yansıtıldığı görsellerden birisidir. Bu tablo, şüphesiz ki sanat tarihine ilgisi olmayan kişiler tarafından da oldukça bilinmektedir. Bunun en önemli nedeni ise tablonun içerisinde başını iki elinin arasına almış ve ağzını açmış olan figürün pek çok yerde sergilenmesidir. Çığlık tablosu hakkında bilgisi olmayanlarda bu resmi gördükleri zaman pek çok yorum yapabilmektedir.

Bu kadar ön planda olan bu tabloyu bilsek de bazen sahibinin kim olduğunu hatırlamakta güçlük çekebiliriz. Çığlık tablosu kimin eseridir? Sorusuna dışa vurumcu akımın temsilcilerinden birisi olan ressam Edvard Munch olarak yanıt verilebilir. Tablolarında duyguları çok iyi yansıtan Munch, tek bir tema ve içerik ile sınırlı kalmamış, iç duyguları, dışsal ifadeler ile eşsiz ve enteresan bir şekilde resmetmiştir.

Çığlık Tablosu Neyi Anlatıyor?

Çığlık tablosu, genel bir kanıya göre ressam Munch’un varoluşsal sıkıntı ve ızdıraplarını en iyi anlattığı eserdir. Turuncu ve kırmızı renk tonlarının gökyüzünü kapladığı tabloda, iki elini başının arasına alan bir figür, öylece durmaktadır. Kadın mı yoksa erkek mi olduğu belli olmayan bu figürün yüz hatları oldukça dehşet verici görünmektedir. Dehşet verici görüntüsü olan figür çığlık atmakta ancak arkasında bulunan iki kişi oldukça sakin görünmektedir. Aynı zamanda uzakta da bir geminin varlığı dikkat çekmektedir. Resimdeki iki kişi ve gemi sakin bir görünümde olsalar da diğer tüm havaya korku hakim olmaktadır.

Çığlık resmi, durduk yere bir anda yapılan bir tablo değildir. Munch bu eserde, hayatı boyunca şahit olduğu, yaşadığı, gördüğü ve duyduğu her şeyi bu eserine aktarmıştır. Çığlık tablosu diğer eserlerinde de yaşadığı tüm acıları en iyi şekilde yansıtmıştır.

Çığlık Tablosunun Hikayesi

Çığlık Tablosu, sanat tarihi boyunca varoluşsal sıkıntı, boğuntu ve benzeri isimler ile bilinmektedir. Özellikle çığlık tablosu hikayesi, içsel düşüncelerin oldukça yoğun olduğu bir dönemde yapılmış olabilir. Munch, başarısız ve sıkıntılı zamanlarında bu tabloyu ortaya çıkarmıştır. Tablonun içerisindeki çığlık atan figürün cinsiyetinin belli olmamasının da bir sebebi vardır. Bunun nedeni, sıkıntıların, yaşanmışlıkların ve duyguların cinsiyet ile alakalı değil insan olmak ile ilgili olduğu vurgulanmıştır.

Tabloda yer alan insanın yaşadıklarını içerisinde tutamayıp, dışarıya yansıtması ve yoğun duygular yaşayarak ellerini ile kulaklarını kapatması çığlık tablosu anlamı üzerinde düşünmeyi sağlamaktadır. Ancak anlamlandırma ile ilgili ortaya atılan pek çok yorumda bulunmaktadır.

Çığlık Tablosunun Gizemi

Edvard Munch çığlık tablosu üzerinde yapılan çalışmalarda tablonun sol üst köşesinde gizemli bir yazı bulundu. Bu yazının ne olduğuna dair geniş bir tarama yapıldı. Resmin sol üst tarafında ‘sadece bir deli tarafından çizilebilir’ anlamına sahip bir ifade ortaya çıktı. Bu yazının sahibi de ressam Munch olarak bilinmektedir.

Çığlık Tablosunun İncelemesi

Edvard Munch’un ortaya çıkardığı çığlık tablosu anlamı, pek çok kişi ile iletişim ve etkileşim kurabilecek bir düzeydedir. Sanat tarihi veya tablo yorumlamasında deneyimsiz olan bireyler bile bu resim ile alakalı pek çok yorumda bulunabilir. Tablonun içerisinde ve odak noktasında bulunan insan, ilk bakışta kişilerde korku ve tedirgin hislerin yüzeye çıkmasını sağlayabilmektedir. Tabloya bakanlar, figür için bir şeylerin olumsuz gittiğine dair bir fikirde bulunabilir. Elleri ile kulaklarını kapatan ve çığlık atan figür, farklı bir ruh halindedir. Edward Munch çığlık tablosunun odağındaki kişi dışında diğer her şey olması gerektiği gibi görünmektedir. Bu demektir ki, figür kendi içerisinde ruhsal olarak birçok durumla baş edememekte ve sonunda çığlık atmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.