Ünlü Ressam Pablo Picasso'nun Hayatı
Blog

Ünlü Ressam Pablo Picasso'nun Hayatı

Ünlü Ressam Pablo Picasso’nun Hayatı

Adını sıkça duyduğumuz ancak genel olarak yaptığı eserlerden tanıdığımız Pablo Picasso kimdir? Sorusu sanat tarihi ile ilgilenen kişiler için oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise yalnızca eserleri değil, özel hayatı ile de farklı bir kişilik olmasından gelmektedir. 1881 yılında İspanya’nın Malaga şehrinde dünyaya gözlerini açan Picasso, ressam olmasının yanı sıra şair, oyun yazarı, heykeltraş ve sahne tasarımcısı olarak da bilinmektedir.

Pablo Picasso’nun hayatı hakkında söylenebilecek şeyler bununla sınırlı değildir. Pablo Picasso, ilk eserini babasının desteği ile birlikte 9 yaşında tamamlamıştı. Durmadan çalışan ve kendisini sürekli olarak geliştiren Picasso, 13 yaşında ilk sergisini açtı ve 15 yaşına geldiğinde ise ‘La Premier Communion’ isimli tablosunu yaptı. Daha sonraki yıllarda ise ünlü eserlerini üretmeye devam etmiştir. Ressam Pablo Picasso kimdir kısaca bu şekilde söylenebilir.

Yaşadığı dönemde özel hayatı ile sürekli gündem olan Picasso’nun birçok eşi ve sevgilisi olmuştur. Ancak en bilinen Pablo Picasso eşi kimdir? Sorusuna verilecek yanıt Dora Marr olarak öne çıkmaktadır. Picasso hiç aşık olmaktan vazgeçmeyen birisiydi ve hayattaki en canlandırıcı tutkunun aşk olduğunu düşünüyordu.

Ünlü ressam Pablo Picasso kaç yaşında öldü? Sorusuna 92 yaşında cevabını verebiliriz. Ölüm nedeni ise akciğer ödemi ve kalp yetmezliği idi.

Picasso Kimden Etkilenmiştir?

Pablo Picasso kimdir kısaca açıkladıktan sonra ressamlık tutkusunun nereden geldiği ile ilgili birkaç cümle kurulabilir. Pablo Picasso’nun babası da bir ressamdı ve Babası Picasso’yu küçük yaşlardan itibaren eğitmeye başlamıştı. Picasso’nun ressamlığa yeteneğinin yanı sıra tutkusu da vardı ve tüm hissettiği ve yaşadığı şeyleri eserlerine aktarıyordu. Picasso daha sonraki yıllarda Velazquez ve Goya isimli usta ressamlardan da ilham almıştır.

Picasso’nun En Ünlü Eseri Nedir?

Pablo Picasso’nun yaptığı birden fazla eser vardır ancak bu eserler arasında en bilineni Avignonlu kızlar tablosudur. Avignonlu kızlar tablosunda alışılagelmiş resim sanatının farklı boyutlarını görebilmek mümkündür. Özellikle tablo içerisindeki figürler orantısız bir şekilde oluşturulmuştur. Picasso bu eserinde kübizm anlayışını belirgin bir şekilde yansıtmıştır. Pablo Picasso’nun hayatı ile ilgili söylenebilecek en önemli şeylerden birisi kübizm akımının kurucu olduğudur.

Avignonlu kızlar tablosunda bulunan figürler, gerçeklikten oldukça uzak ayrıntıları ile birçok kişinin dikkatini çekmiştir. Yoruma oldukça açık olan Avignonlu kızlar tablosu 20. Yüzyılın en ilgi çekici eserleri arasında gösterilmektedir.

Picasso Neden Pahalı?

Picasso tablolarının pahalı olmasının altında yatan birçok neden vardır. Önemli nedenlerden birisi bu eserlerin yapıldıkları dönemden çok ileride bir sanat anlayışı ile oluşturulmuş olmalarıdır. Ayrıca ressamın kullandığı teknikler ve çizim şekilleri de tabloların değerini oldukça yükseltmektedir.

Picasso Babası Kim?

Picasso’nun babası resim öğretmeni mesleğini icra eden Jose Ruiz Blasco’dur. Babası da Picasso gibi ressamlık yapmıştır ve Picasso bu yeteneğini babasından almıştır.

Picasso’nun Tam Adı Nedir?

Picasso’nun adı 23 kelimeden oluşmaktadır ve şöyledir; Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruiz y Picasso’dur.

Picasso’nun Guernica Adlı Eserine Konu Olan Olay Hangi Ülkede Yaşanmıştır?

Picasso’nun Guernica tablosunda İspanya iç savaşı sırasında yaşanan olaylar resmedilmiştir. İç savaş sırasında Alman ve İtalyan uçakların Guernica şehrini bombalaması ve bu olaylar sonucunda yaşanan olumsuzluklar ressamın gözünden anlatılmıştır.

Guernica Şu An Nerede?

1937 yılında Picasso tarafından tamamlanan Guernica tablosu, İspanya’nın Madrid şehrindeki Museo Reina Sofia Müzesinde sergilenmektedir.

Pablo Picasso Kübizm Nedir?

Kübizm bir başka adı ile gerçeküstücülük akımını uygulayan Picasso gibi ressamlar tablolarında değişebilen geometrik yapılar parçalanarak resme aktarılmaktadır. Tabloda yer alan figürlerin farklı noktadan görülmeleri öne çıkarılmıştır. Kübizm akımının en belirgin özelliği ise dış ve iç görünüşün içe içe geçmiş şeklinde yansıtılmasıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.